Forumul cititorilor blogului SACCSIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forumul cititorilor blogului SACCSIV

Ortodoxie, Noua Ordine Mondiala, istorie


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

steagul "alb-galben-negru"

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1steagul "alb-galben-negru" Empty steagul "alb-galben-negru" Mier Dec 16, 2009 1:16 am

stefan



http://saccsiv.wordpress.com/2009/12/14/video-credinciosi-ortodocsi-din-republica-moldova-muta-menora-evreiasca-din-parcul-stefan-cel-mare-instalata-cu-ocazia-sarbatorii-hanuca/

Steagul ‘alb-galben-negru’ este cel all Rusiei din vremea Romanovilor.
Practic este steagul ‘Rusiei-Romanoviste’ , nu are ABSOLUT nici o implicatie ‘extremista’, ‘fascista’ sau altceva.

Simbolistica:

alb-culoarea calaretului de pe stema imperiala
galben-culoarea ‘fondului’ pe care vulturul este pictat
negru-culoarea vulturului(negru ,mai sus mentionat) cu doua capete


steagul "alb-galben-negru" Ru_bow

steagul "alb-galben-negru" Impero-russo-1858-1917

2steagul "alb-galben-negru" Empty adaugare 1 Mier Dec 16, 2009 1:24 am

stefan



steagul "alb-galben-negru" Greater_coat_of_arms_of_the_Russian_empire

'Calaretul'din pozitia centrala este Sfantul Gheorghe.

3steagul "alb-galben-negru" Empty adaugare 2 Mier Dec 16, 2009 1:44 am

stefan



Vulturul cu doua capete a fost adoptat de monarhia Rusiei, de pe acum Crestina, de la "Romanii Constantinopolitani' ( Basileia ton Rhomaion ).

steagul "alb-galben-negru" 1247116327648489002CoA_of_the_Byzantine_Empire.svg.hi

steagul "alb-galben-negru" Palaiologos-Dynasty-Eagle


steagul "alb-galben-negru" Oikoumenikon--Patriarcheion

Imparatul roman Isac Comnenus a fost cel care a adoptat acest vultur cu doua capete ca simbol al imperiului.
Simbolistica este urmatoarea:
Dublul-cap -> unitatea si nedespartirea dintre Ortodoxie si statul laic;principiul de conlucrare si suport reciproc care se manifesta prin indeplinirea functiilor laice si ecleziastice in stat.
Mai reprezinta si autoritatea dubla a imparatului atat in est cat si in vest.
Capul din stanga reprezinta Roma(vest) , capul din dreapta reprezinta Constantinopolul(est).

vedeti a treia imagine - Patriarhatul Ecumenic al Constantinopolului.

4steagul "alb-galben-negru" Empty Re: steagul "alb-galben-negru" Dum Ian 31, 2010 9:20 pm

tutenes

tutenes

Si acest simbol al vulturului bicefal a fost adoptat mai tarziu de masonerie , lucru care pe mine personal m-a smintit un timp . Nu stiam de unde a aparut in Biserica . Surprised

5steagul "alb-galben-negru" Empty Re: steagul "alb-galben-negru" Mar Feb 02, 2010 12:48 am

stefan



Da asa este.Din pacate, si acum imi pare rau de asta, si eu am fost smitit in ceea ce priveste 'ochiul atotvazator' prezent pe numeroase icoane d-ale noastre.

Nenorocitii de masoni au 'preluat' si 'murdarit' multe dintre simbolurile crestine TOCMAI pentru a ne smiti si ... se pare ca au succes in mare parte.
Procesul de re-educare atat de activ si bine pus la punct da roadele asteptate.

Si totusi, ca o paranteza aici, a se nota forma in care 'ochiul' este utilizat in contextul masonic in comparatie cu cel utilizat de cei ce picteaza icoane.
Masonii aseaza ochiul totdeauna in coltul de 'sus' a piramidei totdeauna spre varful orientat in sus; pe cand in icoanele noastre se afla in mijloc - cu alte cuvinte - Dumnezeu in Treime vede tot si stie tot.
Este incredibil cum acesti serpi lovesc chiar la invatatura noastra cea mai fundamentala - invatatura Trinitara , Tatal-Fiul-Duhul Sfant...

Imi pare tare rau ca pana relativ de curand am privit aceasta 'problema' cu ochi smintiti si ma gasesc ca dovada vie a rezultatului manipularii si indobitocirii...cum mi-am venit in fire ( vorba predicii la Duminica fiului risipitor) cu aceasta 'mic' lucru , asa cu mila lui Dumnezeu sa-mi vin in fire si cu multe altele.

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum