Forumul cititorilor blogului SACCSIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forumul cititorilor blogului SACCSIV

Ortodoxie, Noua Ordine Mondiala, istorie


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Hula la adresa Maicii Domnului pe crestinortodox.ro

+4
Crestin Ortodox
Vocea
janklo
tutenes
8 participanți

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

In jos  Mesaj [Pagina 2 din 2]

tutenes

tutenes

@ vocea
34 Iisus le-a raspuns: Nu e scris în Legea voastra ca "Eu am zis: dumnezei sunteti?"
35 Daca i-a numit dumnezei pe aceia catre care a fost cuvântul lui Dumnezeu - si Scriptura nu poate sa fie desfiintata
Intre a fi "cristosi" si "dumnezei" este o diferenta.
Multi isi aroga calitatea de cristosi-a se vedea maitreya .
Aici se vede ca se implinesc cuvintele lui IIsus ca vor veni multi prooroci si "hristosi" mincinosi .
Eu consider ca nu ai raspuns la intrebare .
Calitatea de "dumnezei" pe care o avem se refera la asemanarea si chipul lui Dumnezeu in om,a se citi despre asta in Cartea Facerii(Geneza).

tutenes

tutenes

Admin(saccsiv) a scris:
Crezi in reincarnare?


Nu mai mult si nici mai putin decat Iisus:

Mt 11.10 caci el este acela despre care s-a scris: „Iata, trimit înaintea fetei Tale pe solul Meu care Îti va pregati calea înaintea Ta.”
11 Adevarat va spun ca, dintre cei nascuti din femei, nu s-a sculat niciunul mai mare decât Ioan Botezatorul. Totusi, cel mai mic în Împaratia cerurilor este mai mare decât el.
12 Din zilele lui Ioan Botezatorul pâna acum, Împaratia cerurilor se ia cu navala, si cei ce dau navala pun mâna pe ea.
13 Caci pâna la Ioan au prorocit toti Prorocii si Legea.
14 Si, daca vreti sa întelegeti, el este Ilie care trebuia sa vina.
15 Cine are urechi de auzit sa auda.
Iata mai jos un fragment din cartea lui Danion Vasile-Jurnalul convertirii-http://www.scribd.com/doc/43518/Danion-Vasile-Jurnalul-convertirii-De-la-zeia-morii-la-Impria-vieii - care lamureste problema reancarnarii :
„După ce ai spus ce ai avut de spus despre acest subiect, îţi dau un singur argument care
demontează toată vorbăria ta: nu era nevoie să vorbească sfinţii despre reîncarnare: a vorbit
chiar Hristos. Un exemplu îmi aduc aminte. Când a zis despre Sfântul Ilie...“
„Nu, nu se poate să îmi aduci tot exemplul acesta. Toţi care credeţi în reîncarnare nu aveţi
alt exemplu mai bun decât acesta. M-am plictisit să îl aud.“
„Lasă-mă să termin, că nici eu nu te-am întrerupt. Exemplul te plictiseşte pentru că nu poate
fi demontat, e prea evident.“
„Spune ce ai de spus şi apoi vedem care are dreptate.“
„Ce sigur eşti pe tine... Oare cum mă vei mai contrazice acum? Hristos a zis despre Sfântul
Ioan Botezătorul: «El este Ilie, cel care trebuia să vină!» A zis aşa sau nu a zis? E clară
afirmaţia despre reîncarnare? Nu era nevoie să folosească tocmai cuvântul reîncarnare, dar
ideea e clară.“
„Ti se pare. Dacă întorci câteva pagini din Evanghelia după Matei, vedem ce se întâmplă la
Schimbarea la Faţă. Pe cine au văzut apostolii vorbind cu Mântuitorul? Pe Moise şi Ilie. Nu pe
Sfântul Ioan Botezătorul, pe care l-ar fi recunoscut. Dacă Sfântul Ioan ar fi fost reîncarnarea
Sfântului Ilie, atunci la Schimbarea la Faţă s-ar fi arătat ca Ioan, nu ca Ilie. S-ar fi arătat ca cel
din ultima viaţă, nu?“
„Da, în principiu da. Dar poate că Sfântul Ilie a fost mai important decât Ioan Botezătorul.“
„De ce încerci să tot găseşti argumene care să mă contrazică? Cum putea fi un prooroc mai
mare decât proorocul care L-a botezat pe Hristos în Iordan? De altfel, Hristos a mărturisit că
Sfântul Ioan a fost cel mai mare om născut din femeie, cel mai drept bărbat de până atunci.
Mântuitorul a zis despre el că este Ilie referindu-se la faptul că avea duhul proorocesc al
Sfântului Ilie. De altfel, dintre proorocii Vechiului Testament, Sfântul Ioan Botezătorul s-a
asemănat cel mai mult cu marele Ilie: în râvna pentru păstrarea credinţei în Dumnezeu şi prin
spiritul de jertfă. Amândoi au preferat mai degrabă să moară decât să tacă. Cum e, ţi se pare că
mai stă în picioare teoria cu reîncarnarea Sfântului Ilie?“
„Mai sunt şi alte argumente în favoarea ei, pe care nu mi le aduc aminte acum.“
„Şi celelalte argumente sunt la fel de serioase. Nu te gândeşti că dacă era ceva adevărat,
Hristos ar fi vorbit mulţimilor despre reîncarnare? Doar a venit să ne înveţe adevărul.“

tutenes

tutenes

Admin(saccsiv) a scris:
Crezi ca va veni antihristul?

Sa vina de unde ? Sa vina unde ?
Poate vrei sa spui sa apara in lume, sa-si faca vizibila existenta si manifestarea. Evident ca da, va apare, dar odata cu el vor apare si maslinii, cei de care antihristul are o teribila teama si doreste cu orice pret sa-i afle si sa-i omoare, la fel cum ar dori sa faca si cu "copilul cu toiag de fier"... numai ca lucrurile nu stau chiar cum si-ar dori el, caci mai exista si Iisus si Dumnezeu.

Apoc.2.27 Le va cârmui cu un toiag de fier si le va zdrobi ca pe niste vase de lut, cum am primit si Eu putere de la Tatal Meu.
Apoc.12.5 Ea a nascut un fiu, un copil de parte barbateasca. El are sa cârmuiasca toate neamurile cu un toiag de fier. Copilul a fost rapit la Dumnezeu si la scaunul Lui de domnie.
Apoc.19.15 Din gura Lui iesea o sabie ascutita, ca sa loveasca neamurile cu ea, pe care le va cârmui cu un toiag de fier. Si va calca cu picioarele teascul vinului mâniei aprinse a atotputernicului Dumnezeu.

Acum esti multumit sau esti din nou suparat si dictator ? Dialogam sau preferi interogatoriul ?
Apocalipsa 2,27 se refera la caderea paganismului care a fost consecinta luptei cu crestinatatea(zdrobirea vaselor de lut) si la pastorirea neamurilor de Domnul Iisus prin biserica -pentru asta trebuie citat si versetul anterior Apoc 2 26:Şi celui ce biruieşte şi celui ce păzeşte până la capăt faptele Mele, îi voi da lui stăpânire peste neamuri.
Apocalipsa 12.5 Aici este descris Iisus Hristos dupa cum spune Sfantul Andrei al Ceezareii : Biserica ii da nastere neancetat lui Hristos in fiecare din cei care se boteaza;intocmai cum noi vom ajunge ,potrivit Apostolului ,"la masura varstei plinatatii lui Hristos"(Efeseni 4,13).
"Copilul a fost rapit la Dumnezeu si la scaunul Lui de domnie"
In ziua inaltarii sale intru slava <domnul Iisus Hristos a fost rapit la cer si a stat la dreapta tronului Tatalui Sau;la fel vor fi rapiti la cer toti crestinii vremurilor din urma ca sa-l intampine pe Domnul in vazduh(1 tesaloniceni 4,17).
Si comentariile ar putea continua ...
Insa am si eu o intrebare ;daca esti ORTODOX, DE CE citezi din BIBLIA Bisericii Adventiste de Ziua a Saptea ???

tutenes

tutenes

Exemplificare
In Biblia Ortodoxa - http://www.bibliaortodoxa.ro/noul-testament/4/Apocalipsa -,
Versetele sunt :
Apocalipsa 2,27 Şi le va păstori pe ele cu toiag de fier şi ca pe vasele olarului le va sfărâma, precum şi eu am luat putere de la Tatăl Meu.
Apocalipsa 12,5 Şi a născut un copil de parte bărbătească, care avea să păstorească toate neamurile cu toiag de fier. Şi copilul ei fu răpit la Dumnezeu şi la tronul Lui,
Apocalipsa 19,15 Iar din gura Lui ieşea sabie ascuţită, ca să lovească neamurile cu ea. Şi El îi va păstori cu toiag de fier şi va călca teascul vinului aprinderii mâniei lui Dumnezeu, Atotţiitorul.
am dat un search pe net folosind versetele din apocalipsa pe care pe care le-a folosit Vocea,si mi-a intors numai rezultate de la adventisti si sectari si rataciti yoghini precum :
http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?lang=RO&item=2379
www.7adventist.com/3/scoaladesabat/trim1.../st4_texte.pdf
http://www.studiubiblic.net/2009/09/13/in-dragoste-si-adevar/
A se vedea ca pe aceste site-uri la apocalipsa 12,5 nu este folosit cunantul tron, ci cuvintele "scaunul lui de domnie "
Interesant ca si yoghinii citeaza biblia adventista .
Pentru restul versetelor va las pa voi sa procedati la a cauta .
Domnule/doamna Vocea , consider ca nu procedati corect si va folositi de siretlicuri si minciuni;nu acesta e spiritul invataturilor lui Iisus .
Sa va lumineze Dumnezeu !!!

30Hula la adresa Maicii Domnului pe crestinortodox.ro - Pagina 2 Empty referitor la art. impotriva Maicii Domnului Mier Oct 21, 2009 5:32 pm

wyu



Buna ziua,
dvs.si gazduitorului acestui forum, va rog sa-mi dati un link, nu reusesc sa gasesc articolul despre care vorbitzi, daca fac clik pe linkul de care vorbitzi ma reintoarce in aceasta pagina, iar pe site-ul crestinortodox am dat cautare pe cuvantul cheie si n-am gasit.
Multzumesc

tutenes

tutenes

stefan



Pai data fiind aceasta No ....

locul sitului "crestinortodox.ro" ar trebui sa fie undeva in categoria 'religie' pe situl lu' Icke ...
Atentie , mare atentie la deraieri.

stefan



pt. "vocea"

Acest forum este ( din cate stiu) unul in spiritul Ortodox.
Ca urmare aberatiile cu inclinatii gnostice si sincretiste nu sunt binevenite.

Ortodoxia este Dreapta Credinta. Aceasta este invatatura lui Hristos.
Orice in afara Ortodoxiei este ori cu rastalmaciri, ori adaugari , ori lucruri scoase.

In concluzie, noi ( noi - Biserica lui Hristos) respingem cu tarie toate si orice abatere de la Dreapta Credinta.

anastasia



Ma mir ca nimeni nu a observat ca crestinortodox.ro este un site facut cu scop comercial si contine materiale preluate de pe alte site-uri sau texte scanate din carti. Ei nu au o politica anume legata de materialele pe care le preia, de altfel preia si de pe site-uri catolice si ezoterice. Cheia acestei abordari o puteti gasi in sectiunea de jos a paginii unde gasiti numeroase linkuri catre alte site-uri si de asemenea, pagina "publicitate".

Nu stiu ce sa zic despre forum, daca administratorul are o orientare anume, banuiesc ca are orientare oficiala, altfel site-ul nu ar mai fi partener oficial al patriarhiei. Totusi, personal apreciez site-ul, iau ce e bun din el si in general filtreaza gunoaiele precum acesta referitor la Maica Domnului. Dar ce sa mai zicem daca si in Ziarul Lumina am inceput sa gasesc dezinformari si abateri crunte de la dreapta credinta, ce sa zicem de un site comercial?

Frumos ar fi fost daca cel care a vazut articolul ar fi scris un text in care sa explice de ce acesta este hulitor si l-ar fi trimis administratorilor site-ului. De vreme ce inca este acolo, haideti sa scriem toti care ne pasa dar nu acuzandu-i ci rugandu-i ca pe niste frati.

tutenes

tutenes

@ anastasia
Le-am scris eu celor de la crestinortodox.ro si drept raspuns mi-au blocat contul .

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 2 din 2]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum