Forumul cititorilor blogului SACCSIV

Ortodoxie, Noua Ordine Mondiala, istorie

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Televiziunea si manipularea

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Televiziunea si manipularea la data de Joi Sept 03, 2009 4:03 pm

In ce masura credeti ca televiziunea din Romania si in general mass-media romaneasca este maipulata,
deservind intereselor personale ale actionarilor si/sau ale altor interese din mediul international sau
chiar al elitelor(de care face vorbire saccsiv in posturile sale)?

Daca intrebarea pare ambigua, ca subiect deschid printr-o alta intrebare, si anume daca vi se pare
normala atitudinea televiziunilor de a arata doar actele de violenta din tara si alte asemenea?
Prezentarea doar a lucrurilor nefaste, negative din tara asta si care ar fi ratiunea acestor actiuni
cum spre exemplu sunt stirile de la ora 5 de la pro-tv?

Personal cred ca prin aceste actiuni se urmareste indobitocirea neamului romanesc, in sensul ca se urmareste
degregarea personalaitatii si orientarea catre noi modele (cum e omul parvenit, nesimtit, fara raspundere
civica si etica). Indepartarea de la orice credinta/religie si transformarea omului de rand intr-un robot
ascultator dupa modelul american.

Vezi profilul utilizatorului http://www.emanuelcalance.blogspot.com

2 Re: Televiziunea si manipularea la data de Joi Sept 03, 2009 4:09 pm

poy sa incep cu o constatare , un exemplu : in timp ce butonam eu porcaria de telecomanda ma opresc la mtv si vad videoclipu bom pow sau ceva de genu a lu' black eyed peas , desi nu-mi plac sau n-am treaba cu genu ... si in timp ce ma uit parca sunt hipnotizat , sunt constient de lucru asta dar mi-e greu sa schimb .. ce crezi , televizoru te manipuleaza in vreun fel ?

Vezi profilul utilizatorului

3 Re: Televiziunea si manipularea la data de Joi Sept 03, 2009 4:11 pm

4 Re la data de Joi Sept 03, 2009 6:25 pm

Televiziunea este 100% harazita sa manipuleze. Este mijlocul cel mai eficient. Vine tare si internetul din urma.

5 Re: Televiziunea si manipularea la data de Joi Sept 03, 2009 9:36 pm

Apropos de pro-tv:zapam intr-o seara si am vazut ceva in genul unei campanii de promovare a faptelor deosebite ale oamenilor din tara noastra.
Toate bune si frumoase pana aici.
Insa reclama acestei campanii mi-a atras atentia.
Ne este prezentat romanul inca de pe vremea dacilor (cand inca nici nu era roman) pana in ziua de astazi,iar in fiecare varianta a sa dealungul timpui acesta are o palarie pe cap o palarie.Din acesta se poate concluziona ca palaria este o caracteristica sau cel putin un accesoriu definitoriu a romanului(nu spun ca este ci doar ca asa reiese din prezentare).Spre sfarsitul reclamei in fata ochilor isi face aparitia tanarul roman de astazi(imbracat neasortat,cu o urma de barba ,palarie de o culoare stridenta,s.a.m.d.);si ce face tanarul nostru?Ei bine,isi da jos palaria.
Acest simplu gest il interpretez ca pe o lepadare de ceea ce ce te caracterizeaza,o lepadare a ceea ce esti,ceea ce te identifica(i.e. datul jos=descotorosirea,palaria=identitatea)din partea tineretului.
Lucru care dealfel poate fi observat foarte usor.
Insa prin sloganul sau "Jos palaria",pro-tv-ul se arata un ferm sustinator al acestui lucru,a acestei abandonare de sine,a acestei goliri interioare pe care o pot umple ei cu nonvalorile lor antisociale si antiumane.

Iata si filmuletul cu pricina

Acum,se poate sa fiu si cam paranoic din pricina aversiunii ce o am impotriva a tot ce are legatura cu acest trust.Inca nu ii pot ierta pt. ce au facut cu imnul nostru acum cativa ani in urma,pt. initierea si raspandirea cultului de venerare a tiganilor,pt.emisiunile cu caracter de detergent pentru creier si multe altele...

6 Re: Televiziunea si manipularea la data de Vin Sept 04, 2009 6:33 pm

@asd - am citit postul la care ai dat link-ul respectiv pe blogul lui "lovendal", e interesant
si mai ales important ca exista persoane care sesizeaza astfel de practici prin simbolistica
in cultura mmuzicala contemporana. Insa o parte dintre analogiile sesizate mi se pare oarecum fortate, nu toate, doar o parte. Fiind jurist de profesie, sunt mai reticent in a face afirmatii si nu pot sa ma exprim in mod clar decat in ipostaza existentei unor dovezi clare, si anume ca in cazul respectiv poate exista o legatura de cauzalitate evidenta intre simbolistica oculta a diferitelor forme organizationale secrete sau semisecrete si simbolistica din videoclipurile starletei Lady Gaga sau cum so fi numind. Insa articolele care trateaza astfel de subiecte eticheteaza din prima si condamna, sau trateaza subiectul gata directionat, ori corect mi s-ar parea doar sa arate coincidentele si cititorul sa-si formeze singur parerea, pentru ca ceva necurat la mijloc tot este si se observa in mod evident asemanarile, unele. De altfel cred ca se poate face si o istorie in sensul asta incepand cu The doors .... pana la Marilyn Manson, de asemeni n-am vazut pe nimeni pomenind ca acesti solisti sau protagonosti afirma chiar in biografiile personale ca au fost racolati sau au aderat de buna voie in unele organizatii ce practicau adoratia satanei sau entitati asociate.

@BMihai - afara de cele sesizate de tine, se poate remarca si un alt aspect. Anume, cu usurinta se poate observa asocierea dintre personajul animat si un alt personaj pluri prezent in viata romaneasca cotidiana dl. george becali, care din cunostintele mele la origine este makedon nicidecum roman (aici nu ma refer la cetatenie) si mai mult decat atat isi si exprima public apartenenta la aceasta surginte. Poate interpretez eu gresit sau e o alta neintelegere la mijloc, oricum nu exclud nici una.

Concluzia e, ca personal nu ma lansez intr-o polemica in forma unui afront, la adresa unui grup de presa sau a unei televiziuni insa exista o sumedenie de intrebari care raman fara raspuns. Asa cum spuneam in primul post ca ni se serveste prea multa violenta la televizor si se promoveaza noncultura si poate chiar eradicarea patriotismului.

Completez si incerc sa termin ideea inceputa mai sus cu directionarea cititorului la posturile de pe blogurile noastre, [ comentez si chiar de mult doream sa-i spun si lui saccsiv], vizavi de modul cum tratam unele subiecte sau personaje...cred ca cel mai folositor este sa prezinti informatia asa cum este cu asocierile de rigoare insa fara a sugera in mod direct perspectiva negativa a concluziei, intrucat consider ca majoritatea cititorilor pot deduce singuri concluzia perspectivei sumbre a celor relatate.

In principiu noi ne-am obisnuit sau ne-am creeat impresia ca poporul roman e prost, sau nu sesizeaza anumite conotatii, coincidente insa personal cred ca ne aflam intr-o grava eroare, intrucat majoritatea cetatenilor chiar si cei de la tara realizeaza si inteleg evolutia istoriei chiar si a celei mai putin cunoscute prin cartile de istorie. De altfel si politicienii actuali subestimeaza puterea de intelegere a poporului roman, ceea ce reprezinta o grava eroare. Daca poporul nu reactioneaza imediat asta nu inseamna ca nu intelege, intrucat daca observam in decursul istoriei noastre a romanilor putem concluziona ca am fost obisnuiti sa toleram si sa suferim mai mult decat era normal (conducerea indiferent de forma de guvernaman monarhie, republica, sau in raport cu clasa boiereasca etc) si sa rabufnim la un punct terminus poate mult mai violent decat este nevoie.

Vezi profilul utilizatorului http://www.emanuelcalance.blogspot.com

7 Re: Televiziunea si manipularea la data de Vin Sept 04, 2009 7:58 pm

Admin

Admin
Aleister Crowley si REVOLUTIA SATANISTA (rock, sexualitate, droguri) – video si completari necesare

http://saccsiv.wordpress.com/2009/04/09/aleister-crowley-si-revolutia-satanista-rock-sexualitate-droguri-%e2%80%93-video-si-completari-necesare/

Vezi profilul utilizatorului http://saccsiv.forumgratuit.ro

8 Re: Televiziunea si manipularea la data de Vin Sept 04, 2009 8:01 pm

Admin

Admin
VIDEO: Simboluri masonice si ale noii ere la Madonna, Beyonce, Rihana si multi altii

http://saccsiv.wordpress.com/2009/08/21/video-simboluri-masonice-si-ale-noii-ere-la-madonna-beyonce-rihana-si-multi-altii/

9 Re: Televiziunea si manipularea la data de Vin Sept 04, 2009 8:02 pm

Admin

Admin
Documentare celebre: „They Sold Their Souls for Rock and Roll” (partea 1) – SI-AU VANDUT SUFLETUL PENTRU ROCK

http://saccsiv.wordpress.com/2009/09/03/documentare-celebre-%e2%80%9ethey-sold-their-souls-for-rock-and-roll%e2%80%9d-partea-1-%e2%80%93-si-au-vandut-sufletul-pentru-rock/

10 Re: Televiziunea si manipularea la data de Vin Sept 04, 2009 8:03 pm

Admin

Admin

11 Re: Televiziunea si manipularea la data de Vin Sept 04, 2009 8:04 pm

Admin

Admin

12 Re: Televiziunea si manipularea la data de Sam Sept 05, 2009 1:23 am

Multumita Bunului Dumnezeu , am reusit sa scap de dorinta de a mai viziona ceva !
De 2 ani si ceva nu sunt detinatorul unui abonament la cablu TV sau satelit !
Ma multumesc doar cu laptopul si internet !
Ma simt mult mai bine acum !

13 Re: Televiziunea si manipularea la data de Sam Sept 05, 2009 4:53 pm

mda ciudat toate clipurile alea de pe youtube in care erau explicate ritualurile lui maddona beyonce si multi altii au fost sterse .... mai e ceva de zis ? i-au suspendat si contu' lui pimpb1420 . ma bucur ca am apucat sa vad ieri 40 de episoade din serie ..

14 Re: Televiziunea si manipularea la data de Sam Sept 05, 2009 6:44 pm

Admin

Admin

15 Re: Televiziunea si manipularea la data de Dum Sept 06, 2009 12:18 am

Mintea are tendinta sa macine intruna ca o moara. Ce i-i dai aia macina.
Este o problema de educatie, autoeducatie si autocontrol, mai ales ca stim ale cui sunt televiziunile si ce propovaduiesc ele.
Bineinteles ca esti hipnotizat fara sa-ti dai seama, si ajungi sa gandesti precum personajele de pe ecran, dupa scenarii care ti se intiparesc in memorie, si ajungi sa crezi ca sunt gandurile tale, si le mai si sustii cu inversunare.
Televiziunea te formeaza ca om: te invata ce e bine si ce e rau, cum sa gandesti, ce cumperi, pe cine votezi, cu ce te vaccinezi; te face mai destept prin canalul Discovery, de ajungi sa crezi documentarele lor cum ca ar fi ultimele descoperiri ale stiintei si prezinta adevarul in viziune moderna.
Am gasit cateva materiale:

http://www.scribd.com/doc/7837457/copilul-in-lumea-televizorului-si-a-computerelor

http://www.misiune-ortodoxa.ro/audio/conferinte/conferinta-formatarea-si-programarea-creierului-uman-prin-televizor.html

http://www.misiune-ortodoxa.ro/audio/conferinte/conferinta-efectele-tv-si-internetului-asupra-sanatatii-mentale-virgiliu-gheorghe.html

16 Re: Televiziunea si manipularea la data de Lun Sept 21, 2009 12:00 am

17 Re: Televiziunea si manipularea la data de Mier Sept 23, 2009 2:36 am

@ Emanuel, corect se zice aromân sau armân nu makidon, originea lor este foarte suspectă, ei se declară fraţii de la sud de Dunăre ai românilor, dar nu au acele 200 de cuvinte dacice care le avem doar noi şi albanezii (jder mazăre codru etc), nu au nici vocabular comun cu vlasi din Makedonia nici cu vlasi/rumînii din Tribalia, deci nu se aflau în peninsula Balcanică când s-a format poporul nostru, probabil au ajuns mai târziu, cam prin evul mediu.

A mai observat cineva folosirea obsesivă la ştiri a cuvântului "cadarâm" ? E cuvând românesc sau se urmăreşte o turcificare ?

18 manipulare de trei parale la protv la data de Sam Sept 26, 2009 3:31 pm

Acum cam vreo luna am urmnarit din intamplare o stire la prosttv(pardon-protv),de ce zic din intamplare ,fiindca am reusit sa scap de patima televizorului , nu ma uit decat foarte rar si putin, stire in care se vorbea despre una din "crimele rasiale" din Ungaria cred.
Concret,au gasit o tiganca omorata in casa .
prost tv a prezentat crima ca facand parte din actiunile rasiste indreptate impotriva tiganilor-dar la sfarsit spune prezentatoarea -CULMEA-ca autorul este necunoscut !!!???
Pai daca e necunoscut,cum de se cunoaste motivul lui,mobilul crimei,rasismul ?

19 Re: Televiziunea si manipularea la data de Sam Sept 26, 2009 10:29 pm

Oooo, fain de tot.
Pai stii cum e - promterista citeste NU gandeste iar telespectatorul (fidel) isi insuseste (opiniile)! Probabil ca din studiile lor (a celor care manipulkeaza mass-media si prin mass-media) reiese ca suntem atat de spalati pe creier incat nici nu se mai deranjeaza sa construiasca stiri pe baza unei logici de bun simt.
Bine ca am scapat de virusul TV!!!

20 manipulare directa, indirecta si oculta la data de Dum Sept 27, 2009 7:25 am

Emanuel, frumos si inspirat nume. Acum multi ani in urma exista o voce in pustiu, acum insa exista o multime de voci si oamenii ce au inceput pas cu pas sa vada adevarul de dincolo de aparente. Este imbucurator sa vezi asta. Embarassed

Emanuel a scris:In ce masura credeti ca televiziunea din Romania si in general mass-media romaneasca este maipulata, deservind intereselor personale ale actionarilor si/sau ale altor interese din mediul international sau chiar al elitelor(de care face vorbire saccsiv in posturile sale)?
100%. Lucrurile sunt calcuate si integrate intr-un mare plan la care au muncit cu multi ani in urma elita, iar acum exista un guvern mondial care guverneaza din umbra tot si el are o multime de "angajati" si biroruri care se ocupa cu toate problemele existente pe Terra. In materie de manipulare se poate spune ca este principala lor arma oculta prin intermediul careia invadeaza si conduc tari si popoare, controleaza mintea, tabieturile, moda, politica, economia, TOTUL !!! Mass media este in mina lor in proportie de 99%. Mass media din Romania este subordonata unor trusturi externe si astea altora si tot asa ca intr-o structura piramidala. La virf este elita ce vrea sa instaureze NOM si pe antihrist in fruntea unui asa zis guvren mondial. Asa zisii actionari sint papusile unora din umbra, care sunt mai sus ca ei si care sunt adevaratii finantatori si actionari ai acesotr trusturi de presa. Toti fac aceleasi munci de servitori docili si slugi ai acestor elite din umbra, inclusiv acei asa zisi "ciini" care latra tare si musca rau pe la unele televiziuni sau la unele ziare. Acestia par fiorosi, dar sunt in fapt niste SLUGI ce nu fac decit sa raspindeasca ideile STAPINILOR lor. Daca nu ai stii asta, ai zice mama ce personalitate puternica si ce singe are asta in el, insa in realitate el a fost selectat inainte de elita sa le serveasca interesele.

Emanuel a scris:Daca intrebarea pare ambigua, ca subiect deschid printr-o alta intrebare, si anume daca vi se pare normala atitudinea televiziunilor de a arata doar actele de violenta din tara si alte asemenea?
Prezentarea doar a lucrurilor nefaste, negative din tara asta si care ar fi ratiunea acestor actiuni cum spre exemplu sunt stirile de la ora 5 de la pro-tv?
Inainte de a face un astfel de tip ce "reclama" si abordare de subiecte, s-au facut studii despre cum reactioneaza un popor anume si elita s-a gindit la fiecare in parte sa gaseasca cea mai buna si perversa modalitate de a-i manipula si de a obtine rezultatele scontate conform cu nevoile lor in acea tara in cazul acelui popor. In alte tari sunt prezentat stiri mult mai borme, iar lumea are o alta stare de spirit. De exemplu in unele tari din Occident se merge pe indobitocirea prin lenea mintii si introducerea unui confort in viata lor si lipsa grijii de miine, spre deosebire de romani pe care de exemplu ii conduce catre o stare de agitatie si frica zilei de miine.
Pe de alta parte, in Romania se urmareste promovarea imaginilor si evenimentelor nefaste si socante nu neapoarat ca se vind mai bine cum incearca sa ne pacaleasca unii asa zisi "dezvaluitori", ci pentru ca asta se doreste de catre elite sa se imprime in mintea si subconstientul romanului care fara sa stie preia automat anumite "clisee" nevazute dar eficiente dupa care vor influenta viata si starea celui care a preluat subconstient acea "informatie inconstienta".

Emanuel a scris:Personal cred ca prin aceste actiuni se urmareste indobitocirea neamului romanesc, in sensul ca se urmareste degregarea personalaitatii si orientarea catre noi modele (cum e omul parvenit, nesimtit, fara raspundere civica si etica). Indepartarea de la orice credinta/religie si transformarea omului de rand intr-un robot ascultator dupa modelul american.
Exact, dar mai mult de atit pentru ca ei nu fac nimic fara motiv si fara un tel. Tinta lor speciala este ruperea omului de propria sa spiritualitate si de sufletul lor, de unde si ideea de a-ti pierde sufletul, sau de a-ti vinde sufletul. Orice ridicare spirituala a unui om sau a unui grup sau a unui popor este o grava amenintare la adresa lor si a planurilor lor. Departea omului de Dumnezeu, sursa principala a spiritualitatii omului si atragerea lui catre activitatile gregare sau chiar josnice, care te departeaza de spiritualizarea personala. Ne dau "circ si piine" pentru a adormi constiintele si a devia atentia catre aspecte neesentiale. Ne baga pe git homosexualitatea, sexualitatea descentata, drogurile, prostitutia, violenta, animalitatea, alimente nocive, medicamente si bauturi nocive, etc. Tot se inseamna departarea de propria noastra spiritualitate este "marfa" care ne-o vind prin minciune, prefacatorie, fatarnicie si manipulare.

asd.sCuM a scris:poy sa incep cu o constatare , un exemplu : in timp ce butonam eu porcaria de telecomanda ma opresc la mtv si vad videoclipu bom pow sau ceva de genu a lu' black eyed peas , desi nu-mi plac sau n-am treaba cu genu ... si in timp ce ma uit parca sunt hipnotizat , sunt constient de lucru asta dar mi-e greu sa schimb .. ce crezi , televizoru te manipuleaza in vreun fel ?
La fel se petrece si la unele reclame daca ati fost atenti. Pur si simplu parca nu-ti poti lua ochii de la televizor, cu toate ca sunt niste porcarii de reclame care se mai si repeta la nesfirsit. In mod normal te plictisesti de ele sau pur si simplu te apuci sa faci altceva in timpul de reclama. Daca mai tineti minte la inceputul televiziunii "libere" in Romania, dupa 89 ne plictiseam la reclame si faceam altceva. Acum parca nu-ti poti lua ochii de la ecran. La fel se petrece si la unele emisiuni sau filme. Secretul ocult este ca se emite un anume semnal sonor de o anume frecventa ce nu este accesibila urechii si auzului uman, dar pe care subconstientul o "aude" si este atras ca magnetul de ea. In paralel cu acest sunet este indus si un anume "mesaj informational" vizual si "sonor" sau asa zise "subliminale" insa mult mai ocultate fata de cazurile banale din trecut, acelea in care erau inserate imagini (cadre cu reclame gen consumati cutare produs sau drog) sau sunete inversate. Tehnica de manipulare prin sunet si imagine cu "subliminale" actuala este mult superioara si necunoscuta omului de rind. Faceti o proba cind sunt reclame. Dati sonorul la minim si vedeti ce se petrece. Mai sunteti la fel de atras catre a privi la tv ? Daca da sau mai putin, incercati sa dati imaginea pe luminozitate cea mai scazuta, sa vedeti ecranul negru (tot asa, odata cu sonor si fara imagine si alta data fara sonor si fara imagine). Alta verificare ar fi sa puneti in fata ecranului o cutie de carton, sau un panou, un ziar, un cearceaf, ma rog, ceva care sa obtureze vizualul si apoi faceti probe cum va simtiti cind dati drumul la sonor si fara sonor. Dupa caz veti avea anumite confirmati personale cu ceea ce se petrece fara sa stiti. Apropos, unii posesori de animale isi prezinta incintati animalul cel perspicace care se uita si el la televizor, insa el nu stie ca animalul simte si aude si el la rindul lui acele sunete extra-auditive.

Ion de la Chiuiesti a scris:Televiziunea este 100% harazita sa manipuleze. Este mijlocul cel mai eficient. Vine tare si internetul din urma.
O sa-mi permit sa amintesc ce spunea odata un comentator al Apocalipsei lui Ioan vis a vis de urmatorul pasaj:

"Apoc 13.15 I s-a dat putere sa dea suflare icoanei fiarei, ca icoana fiarei sa vorbeasca si sa faca sa fie omorâti toti cei ce nu se vor închina icoanei fiarei."

Fiara este in cazul acesta Internetul iar icoana fiarei este monitorul la care privim si prin care suntem conectati la "fiara", la internet. Asa cum exista metode oculte de manipulare subliminala prin intermediul tv si radio si mass media clasica, exista si aceasta posibilitate prin intermediul internetului. Ce sa zic, e o interpretare indrazneata si vom vedea in viitor cit de adevarata este ea.

BMihai a scris:Apropos de pro-tv:zapam intr-o seara si am vazut ceva in genul unei campanii de promovare a faptelor deosebite ale oamenilor din tara noastra.
Toate bune si frumoase pana aici.
Insa reclama acestei campanii mi-a atras atentia.
Ne este prezentat romanul inca de pe vremea dacilor (cand inca nici nu era roman) pana in ziua de astazi,iar in fiecare varianta a sa dealungul timpui acesta are o palarie pe cap o palarie.Din acesta se poate concluziona ca palaria este o caracteristica sau cel putin un accesoriu definitoriu a romanului(nu spun ca este ci doar ca asa reiese din prezentare).Spre sfarsitul reclamei in fata ochilor isi face aparitia tanarul roman de astazi(imbracat neasortat,cu o urma de barba ,palarie de o culoare stridenta,s.a.m.d.);si ce face tanarul nostru?Ei bine,isi da jos palaria.
Acest simplu gest il interpretez ca pe o lepadare de ceea ce ce te caracterizeaza,o lepadare a ceea ce esti,ceea ce te identifica(i.e. datul jos=descotorosirea,palaria=identitatea)din partea tineretului.
Lucru care dealfel poate fi observat foarte usor.
Insa prin sloganul sau "Jos palaria",pro-tv-ul se arata un ferm sustinator al acestui lucru,a acestei abandonare de sine,a acestei goliri interioare pe care o pot umple ei cu nonvalorile lor antisociale si antiumane.
Ai atins un subiect fierbinte si eram curios cine si cind o sa mai sesize acest "slogan" si aparenta lui inutilitate. In realitate trustul cu pricina este si el sluga elitei si elita da acum comanda acolitilor lor prin intermediul unor mesaje si semne folosite de ei adesea in public. Exista deja citeva carti si reviste care trateaza in extenso subiectul cu semnele si semnalele masonice folosite in mass media asa ca nu nu insist pe aceasta directie. O sa incerc citeva explicatii ale acestui slogan si ale acestui gest:

1. gestul de a da palaria jos este in directa legatura cu actul de a te descoperi, de a arata ce anume ascunzi in "joben". Jobenul face parte din arsenalul "vrajitorului" sau al magicianului, iar elitei in special trepadusilor de mai la baza piramidei, masonii sau slugile mai de la baza piramidei, se vad ca fiind niste initiati, niste magicieni. Adevarat, sint intr-un anume fel magicieni, insa din aceia negri, adica apeleaza la acte de magie neagra (vrajitorie) dintre cele mai cumplite. Gestul este ca o invitatie pentru masoni sa iasa la inaintare si sa se afirme, sa se "descopere".

2. o alta semnificatie este aceea ca palaria este intr-un anume fel pastratoarea capului, deci a da jos palaria mai inseamna si a da jos anumite capete ale unor indivizi care incomodeaza elita. Deci este o comanda se a "taia" niste capete si a da jos niste persoane incomde, poate chiar si personaje din politica. Vom vedea dupa alegeri daca va mai ramine acest slogan la tv.

3. avind in vedere reclama prezentata mai sus de tine in care este prezentat romanul de la inceputurile sale este ca si cum se face apel la sufletul neamului romanesc si la ideea de decapitare a lui, de exterminare a poporului roman. Nu o exterminare fizica, ci psihica si mai ales oculta. Se urmareste distrugerea poporului roman si la tot ce inseamna patriotism si natiune si nationalitate, aspecte ce intaresc si invie sufletul poporului roman, "deportarea" romanilor in alte tari la "munca" si in alte scopuri si pas cu pas ocuparea Romaniei de catre elita si supusii lor, de importul altor cetateni de alte nationalitati etc. Chiar si prin aceasta integare in UE se urmareste tot deznationalizarea popoarelor, inclusiv a poporului roman. De ce ? Pentru ca poporul roman are niste filoane spirituale extrem de puternice si stravechi care deranjeaza planurilor oculte ale elitei. Poporul roman le sta in git acestor elite si planurilor lor de subjugare a umanitatii.

BMihai a scris:Acum,se poate sa fiu si cam paranoic din pricina aversiunii ce o am impotriva a tot ce are legatura cu acest trust.Inca nu ii pot ierta pt. ce au facut cu imnul nostru acum cativa ani in urma,pt. initierea si raspandirea cultului de venerare a tiganilor,pt.emisiunile cu caracter de detergent pentru creier si multe altele...
Atacul la adresa imnului este tot un astfel de actiune oculta orientata impotriva poporului roman si a sufletului acestui popor. Poate o sa vi se para ciudat ca tot spun sufletul poporului, insa sa stiti ca dpdv ocult fiecare popor are un astfel de suflet colectiv, sau cum il mai numesc unii egreogor national. Elita vrea sa distruga aceste egregoruri ale natiunilor pentru a le putea cucerii si "dizolva" mai usor.

Emanuel a scris:@asd - am citit postul la care ai dat link-ul respectiv pe blogul lui "lovendal", e interesant si mai ales important ca exista persoane care sesizeaza astfel de practici prin simbolistica in cultura mmuzicala contemporana.
Ooo, simbolistica este extrem de importanta si este foarte foarte folosita de gruparile oculte secrete sau mai putin secrete. Este deloc neimportanta alegerea de exemplu a svasticii de catre Hitler, sau a X-ului in alte cazuri mai contemporane, sau a altor simboluri, inclusiv folosirea intr-un anume fel a degetelor de la mina etc. Aceste gesturi au o incarcatura oculta si emotionala extrem de puternica si eficienta iar initiaiti elitei cunosc asta si le folosesc fara incetare. Este deasemenea neintimplatoare de exemplu executia si amplasarea in locuri cheie a obeliscurilor in intreaga lumea.

Emanuel a scris:Insa o parte dintre analogiile sesizate mi se pare oarecum fortate, nu toate, doar o parte. Fiind jurist de profesie, sunt mai reticent in a face afirmatii si nu pot sa ma exprim in mod clar decat in ipostaza existentei unor dovezi clare, si anume ca in cazul respectiv poate exista o legatura de cauzalitate evidenta intre simbolistica oculta a diferitelor forme organizationale secrete sau semisecrete si simbolistica din videoclipurile starletei Lady Gaga sau cum so fi numind.
Cum aminteam intr-un alt mesaj aici pe forum elita se foloseste de asemenea "artisti" pentru a implementa anumite idei si direct vizual, dar si subconstient prin intermediul unor simboluri cheie. Simbolurile au o putere colosala dar omul de rind nu are de unde sa stie asta si uite asa, de exemplu, se imbraca cum dicteaza asa zisa moda, care pina la urma tot elita o directioneaza cum vrea ea.

Emanuel a scris:Insa articolele care trateaza astfel de subiecte eticheteaza din prima si condamna, sau trateaza subiectul gata directionat, ori corect mi s-ar parea doar sa arate coincidentele si cititorul sa-si formeze singur parerea, pentru ca ceva necurat la mijloc tot este si se observa in mod evident asemanarile, unele.

Sint oameni care au nevoie si de concluzii nu numai de prezentarea faptelor. Unii pur si simplu nu pot sa gindeasca ca cineva ar putea face asa ceva asa ca in mod spontan mintea si subconstientul lor refuza sa creada sau sa abordeze acele concluzii care pentru altii poti fi clare, asadar, e nevoie si de o prezentare a concluziilor.

Emanuel a scris:De altfel cred ca se poate face si o istorie in sensul asta incepand cu The doors .... pana la Marilyn Manson, de asemeni n-am vazut pe nimeni pomenind ca acesti solisti sau protagonosti afirma chiar in biografiile personale ca au fost racolati sau au aderat de buna voie in unele organizatii ce practicau adoratia satanei sau entitati asociate.
Si cu toate acestea acest fenomen este real. Priviti si la noi si afara si veti vedea de exemplu o mica bratara gen "matanii" la mina unor artisti, care cica au trecut la iudaism, sau la kabala, dar de fapt este un semn al lor cu care se afiseaza pentru a fi recunoscuti de ai lor, ei intre ei. La un moment dat din viata lor, unii artisti au un succes mai mare, se produce o schimbare de infatisare, de comportment si propaganda, afiseaza semne si simboluri masonice etc. Si da, poti sa fii sigur ca unii au ajuns sa practice anumite ritualuri satanice in care anumiti demoni ii poseda si le asigura succesul si faima acelor artisti. Este ca un fel de vinzare a sufletului la care recurg unii dintre ei. Sad

Emanuel a scris:In principiu noi ne-am obisnuit sau ne-am creeat impresia ca poporul roman e prost, sau nu sesizeaza anumite conotatii, coincidente insa personal cred ca ne aflam intr-o grava eroare, intrucat majoritatea cetatenilor chiar si cei de la tara realizeaza si inteleg evolutia istoriei chiar si a celei mai putin cunoscute prin cartile de istorie. De altfel si politicienii actuali subestimeaza puterea de intelegere a poporului roman, ceea ce reprezinta o grava eroare. Daca poporul nu reactioneaza imediat asta nu inseamna ca nu intelege, intrucat daca observam in decursul istoriei noastre a romanilor putem concluziona ca am fost obisnuiti sa toleram si sa suferim mai mult decat era normal (conducerea indiferent de forma de guvernaman monarhie, republica, sau in raport cu clasa boiereasca etc) si sa rabufnim la un punct terminus poate mult mai violent decat este nevoie.
Ai dreptate, dar trebuie ajutate si informate si alte categorii de oameni care poate gindesc mai lent chiar daca in esenta sunt oameni buni, romani buni dar manipulati si prostiti. Manipularea se face pe nivele diferite, functie de gradul de inteligenta al indivizilor, asadar si dezvaluirea acestor planuri diabolice trebuie facuta tot pe diferite nivele. Nu e nimic rau in asta, nici chiar repetarea care stim ca e mama invataturii. Cool

asd.sCuM a scris:mda ciudat toate clipurile alea de pe youtube in care erau explicate ritualurile lui maddona beyonce si multi altii au fost sterse .... mai e ceva de zis ? i-au suspendat si contu' lui pimpb1420 . ma bucur ca am apucat sa vad ieri 40 de episoade din serie ..
A apucat cineva sa le salveze sau sa le puna si in alta parte ? M-ar interesa si pe mine. Multumesc anticipat.

O zi buna. I love you

21 Fata nevazuta a televiziunii la data de Lun Sept 20, 2010 10:13 pm

Seria de carti " Fata nevazuta a televiziunii" a dl. V. Gheorghe ofera cea mai puternica argumentatie pentru renuntarea la TV; ca instrument ideologic, televiziunea foloseste scenariile mitologice (in filme si in cadrul programelor de stiri) pentru mai buna transmitare a ideologiei cat si pentru pregatirea adeptilor (televiziunea instituie in societate o realitate asimilabila templui din religiile idolatre - spune fratele Virgiliu - deci, este o adevarata religie) pentru a-l primi pe Antihrist (in filme salvatorul lumii si al confortului este prototipul "preapangaritului").

Favorizand transmiterea simbolurilor in subconstient (de unde, ne arata psihologia experimentala si psihanaliza, ne pot influenta fare ca noi sa ne dam seama), adancirea creierului in starea alterata de constiinta de mare sugestibilitatea - alfa - precum si prezenta imaginilor in miscare -acesta fiind cea mai puternica forta de persuasiune a televiziunii, deoarece " a vedea inseamna a crede"- TV-ul (unul din izvoarele nihilismului global si ,din nefericire, criteriu al adevarului pentru adeptii sai) este instrumentul ideal de manipulare a maselor, si deopotriva anestezic al simtului realitatii, constiintei si a aducerii aminte de Domnul Dumnezeu.

Ma iertati!

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum